fbpx
DZIEŃ DOBRY!
DOŁĄCZ DO NAS!

Wyobraź sobie letnie popołudnie, słoneczny ogród skąpany w słońcu. Zapachy pobliskich kwiatów  i ziół, pełen spokój i  relaks a w dłoni  kieliszek  z lekko schłodzonym ulubionym cydrem. Jaki smak? Bardziej wytrawny , może słodszy? Każdy z nas lubi inny, najważniejsze żeby był szlachetny. wyraźnie jabłkowy bez landrynkowych posmaków. Jak to osiągnąć?

Sukces tkwi w odpowiednim surowcu, aby powstał dobry gatunkowo cydr potrzebne są odmiany  jabłek o szczególnych cechach. Typowe słodkie  deserowe odmiany uprawiane w sadach towarowych są odpowiednie do konsumpcji jako świeży owoc ale mało przydatne do produkcji cydru. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom rynku i lawinowo rosnącemu popytowi na ten aromatyczny i orzeźwiający alkohol zadbaliśmy o to  aby lokalne i licznie powstające cydrownie miały odpowiedny surowiec do jego produkcji !

Znajomość cech odmian jabłek jest podstawowym kryterium w produkcji cydru. Zawartość taniny w cydrze wpływa na jego smak. Analiza soku umożliwia skategoryzowanie każdej odmiany według standardów ustalonych w Long Ashton Research Station w Anglii. Znając cechy charakterystyczne jabłek każdej odmiany, można zdecydować, które warto posadzić z przeznaczeniem do produkcji swojego cydru.

Poniżej krótka charakterystyka odmiany które w tym celu mamy w swojej ofercie. Wszystkie wyprodukowaliśmy z myślą o rodzimej produkcji. Wybraliśmy podkładki o odpowiednio silnym wzroście. Teraz Wy zadecydujcie które posadzicie u siebie. Ze względu na specyfikę produkcji materiału nie jest wiele. Nie czekaj – zadzwoń do nas i zarezerwuj swoje drzewka już teraz: (24) 27-71-259.

Dabinett

Tradycyjna bardzo stara  (1900 r) odmiana jabłoni cydrowych  często służy jako podstawa przy sporządzaniu mieszanek. Odmiana o niskich wymaganiach glebowych  odporna i na większość chorób w tym także mała podatność na raka. Dość słaba siła wzrosty stąd preferowane użycie silniejszych podkładek. Owoce są małe żółto zielone z czerwonym rumieńcem . Miąższ bardzo aromatyczny , odmiana ta doskonale się nadaje na robienie tak zwanych cydrów jednoodmianowych. Idealna jest tez  jako baza do tworzenia własnych mieszanek !

Typ : Bittersweet

Black Dabinett

Jest odmianą podobną do Dabinett jednak posiada zdecydowanie silniejszy  wzrost wyraźnie czerwono purpurowe owoce.

Kingston Black

Kingston Black to małe ciemnoczerwone jabłko, nazwa pochodzi właśnie od bardzo ciemnego zabarwienia skórki. Ze względu na dużą zawartość tanin i wysoką kwasowość jest obecnie bardzo popularne wśród entuzjastów sadzenia odmian cydrowych. Jednak nie jest to najłatwiejsza odmiana do uprawy, rośnie umiarkowanie silnie i jest  nieco podatna na choroby.

Typ: Bittersharp

Yarington Mill

Nazwa odmiany pochodzi od miejscowość gdzie została znaleziona. Drzewo rośnie średnio silnie. Plonuje bardzo obficie. Owoce są średniej wielkości,  kuliste w kształcie stożka o kolorze zielono żółtym. Typowe jabłko typu „Jersey” typu Somerset, zaklasyfikowane jako łagodny „słodko-gorzki” pod klasyfikacją jabłek z cydru Long Ashton. Dojrzałość zbiorcza   koniec listopada, do ponad 3 tygodniu

Typ: Bittersweet

Na koniec jeszcze parę  innych odmian doskonale nadających się jako owoce do produkcji cydru lub na przetwory lub po prostu odporne i plenne smaczne proponujemy je także do sadów Ekologicznych.

Cevaal

Cevaal pochodzi z Niemiec z początków lat  30. XX wieku.  Jest idealna odmianą do upraw EKOLOGICZNYCH Odporna na parcha i mało podatna na mączniaka. Bardzo plenna. Owoce są kuliste o gładkiej skórce  żółte z intensywnym paskowanym rumieńcem Smak jest wyraźny  słodki w typie Coxa, ale zdecydowanie bardziej soczysty. Miąższ jest kremowy i dość zwarty. Dojrzewa na początku września. Jak na wczesną odmianę wykazuje duży wigor co jest dodatkową zaletą.

Bramley’s seedling

Stara odmiana angielska, pod względem smaku uważana za jedno z najlepszych jabłek kulinarnych ! Jego kluczową cechą jest bardzo wysoki poziom kwasowości, a doskonały mocny smak jabłek nadaje się do każdej potrawy z użyciem tych owoców. Drzewo rośnie bardzo silnie, po wejściu w okres owocowania średnio silnie, tworząc rozłożystą koronę, o mocnych i grubych konarach, z dużą liczbą krótkopędów Owocuje corocznie – ale co najwyżej średnio obficie. Są dość łatwe w uprawie i mają atrakcyjny purpurowy kwiat. Jest odmianą triploidalną potrzebuje  różnych jabłoni dla lepszego zapylenia w pobliżu, aby zapewnić obfite owocowanie. Owoc jest duży, wyrównany, kulisty lub kulisto-spłaszczony, asymetryczny. Skórka gładka, błyszcząca, lekko tłustawa, żółtozielona, pokryta na 1/4 powierzchni rozmyto-paskowanym, ciemnoczerwonym rumieńcem. Miąższ biały z zielonkawym odcieniem, dość ścisły, soczysty, gruboziarnisty, mocno kwaskowaty i orzeźwiający. Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w pierwszej połowie października. Odmiana typowo przetwórcza i kuchenna, o owocach bardzo przydatnych do przetworów.

Egremont Russet

Pierwszy zapis o tej odmianie powstał w 1872 roku. Prawdopodobnie została wyhodowana przez hrabiego Egremonta w Petworth w hrabstwie Sussex w Wielkiej Brytanii. Stara odmiana która w dalszym ciągu nie traci na popularności. Jest to trzecie najczęściej spotykane jabłko w komercyjnej uprawie w Anglii i Walii po Cox’s Orange Pippin i Bramley. Owoc średniej wielkości. Zielonkawo-żółta skóra dojrzewa. Jest to odmiana jabłek deserowych ale też przetwórczych. Ma bogaty, orzechowy smak , miąższ soczysty koloru kremowego. Gotowe do zbioru już pod koniec września do spożycia październik-grudzień Jest bardzo odporna na choroby. Dobra odmiana do produkcji soków. Jabłka nie są szczególnie soczyste, więc potrzeba ich dużo – ale powstały sok jest bogaty, gęsty i bardzo słodki.

Ecolette

Ecolette’ to odmiana wyhodowana w Holandii w 1978 roku. Powstała przez skrzyżowanie odmian ‘Elstar’  x ‘Prima’. Drzewa charakteryzujące się dość silnym wzrostem. Owoce są średniej wielkości (lub duże po przerzedzeniu zawiązków owocowych), kuliste, lekko zwężające się ku kielichowi. Skórka jest gładka i sprawia wrażenie suchej w dotyku. Zielonkawa barwa zasadnicza skórki w znacznej części pokryta jest czerwonym, rozmytym rumieńcem. Dojrzałość zbiorcza koniec września, początek października. Jabłka dobrze się przechowują (w chłodniach z KA przechowuje się je do kwietnia). Poza chłodnią długo zachowują dobre właściwości. Kolejną ważna cechą  jest to iż ‘Ecolette’ jest całkowicie odporna na parcha jabłoni i mało podatna na mączniaka jabłoni. Jest też dość odporna na raka drzew owocowych.